Architektura ogrodowa 

Niełatwa samodzielna aranżacja ogrodów

Zamiast urządzać ogród na chybił trafił, lepiej będzie pokusić się o jego obmyślaną i gustowną aranżację. Odpowiednia rekultywacja terenu oraz aranżacja sprawi, iż ogród będzie wyglądał zachwycająco. Wymaga to jednakże niemałej umiejętności i wiedzy, na przykład na temat tego, które nawozy dla roślin wybrać. Najkorzystniejszy rozwiązaniem będzie więc powierzenie tego zadania fachowcom. Wbrew obawom, może być mniej kosztowna inwestycja niż samodzielne – czasem nietrafione – próby urządzania czy pielęgnowania ogrodu.

Projektowanie ogrodów nie jest łatwa – co warto wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga m.in. znacznego zgłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślinności. Trzeba wiedzieć, jaka gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych obszarach) i w związku z tym które można nasadzić tam gatunki roślin, z uwzględnieniem innych ich wymogów, dotyczących na przykład odporności na wiatr czy zapotrzebowania na światło. Istotny jest też odpowiedni układ zieleni, na przykład sadzenie w pobliżu siebie gatunków, które kwitną po sobie, przez co ogród będzie stale imponował swym wyglądem. Niemałych umiejętności wymaga też zrobienie systemu drenującego oraz systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, ale największe znaczenie ma przecież wygląd otoczenia. Wiele osób chce zaaranżować swój ogród w konkretnej stylistyce – w stylu angielskim czy francuskim. Aby jednak móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, trzeba nie tylko doskonale orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, ale też właściwie wpasować do niej pozostałe elementy ogrodu.

Aranżacja ogrodów – co można w nich umieścić?

Niewielu posiadaczy pięknie zaaranżowanego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, chociaż oczywiście piękny trawnik, kwitnące kwiaty, ozdobne drzewa i krzewy są w tym otoczeniu najważniejsze. Warto jednakże podarować im elegancką oprawę w postaci estetycznego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które pięknie wyeksponuje roślinność, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki i oczka wodne, sielskiego charakteru dodają im też kamienne schodki. Urok wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, niebagatelne znaczenie mają również ścieżki. Spełniają one ważne zadanie – umożliwiają dotarcie do wszystkich zakątków bez deptania trawnika, a także podnoszą walory estetyczne ogrodu. Ich podłożem może być na przykład żwir ozdobny bądź bruk kamienny. Typ podłoża ścieżek, ich szerokość oraz układ, a także wszystkie pozostałe elementy aranżacji ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, trzeba starannie dobrać do charakteru ogrodu i domu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję może być bardzo trudno, warto więc powierzyć realizację tego zadania osobom, które doskonale się na tym znają.

Powiązane artykuły