Biżuteria i kosztowności Zakupy 

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Więcej o obrączkach Kraków na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem życia. Obrzęd ten łączy Państwa Młodych na zawsze, a znakiem ich zaangażowania, miłości i wierności są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawej dłoni

Początkowo nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii zaślubin. Niewielu wie jednakże, iż mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilkaset lat później. I chociaż wcześniej miały miejsce przypadki, że wsuwali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się szeroko w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której powinien być wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w innych państwach, jak przykładowo w Egipcie, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Irlandii czy w Iranie, nakłada się je na lewą dłoń, którędy podług tradycyjnych zabobonów biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki wspólnie, jakkolwiek obyczaj podpowiada, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – dopisz datę ślubu, imiona małżonka albo cytat

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej delikatną estetyką. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z różnorodnych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później użyto do tego metale (jak miedź czy mosiądz) reprezentujące potęgę miłości. Dzisiaj do ich wytworzenia używa się najczęściej platyny oraz złota, które są oznaką zaufania do partnera. Rzecz jasna, są one również w wielu przypadkach zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najchętniej nabywane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch gatunków złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również nieraz w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla młodej pary cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły