Biżuteria i kosztowności Zakupy 

Z kamieniem czy bez? O pierścionkach zaręczynowych

Więcej informacji o pierścionkach zaręczynowych Kraków

Kiedy odnajdziesz partnerkę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, prędzej czy później podejmiesz decyzję o małżeństwie. Najpierw jednak następuje ta wyczekiwana przez większość kobiet chwila – oświadczyny, na które musisz znaleźć pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – nie zawsze złoto oraz diamenty

Podarowanie kobiecie pierścionka to niezmiernie stary obyczaj, sięgający przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają kształt okręgu, który symbolizuje wieczność. Tradycyjnie już nosi się je na palcu serdecznym lewej ręki, zwanym zresztą “palcem obrączkowym”, co wypływa z wiary, że od owego palca biegnie żyła prowadząca prosto do serca, tytułowana “vena amoris”. Powszechnie uważa się, że tradycję wręczania pierścionków zaręczynowych do Europy przywieźli Grecy. Pierwotnie sporządzano je ze skóry, z tataraku, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie użyli do ich produkcji metali, głównie żelaza. Cennymi pierścieniami ze srebra czy złota obdarowywano tylko wówczas, kiedy mężczyźni pragnęli pokazać swoją bezgraniczna ufność do wybranki. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z platyną, złotem i drogimi kamieniami, tymczasem surowce te faktycznie szeroko wykorzystuje się do ich wytwarzania zaledwie od paru wieków, natomiast znaczący przyrost ich uznania daje się spostrzec w XX w.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich koszt ma znaczenie?

Oczywiście pożądana biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścionek z ogromnym brylantem, jednak możliwości dowolnego dobierania różnych kamieni oraz metali są szerokie. Oprócz diamentów stosuje się topaz, rubin bądź tanzanit. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak tytan, srebro, stal damasceńską, jak również drewno, niemniej jednak nieprzerwanie na rynku przeważają pierścionki wytworzone z platyny i różnych rodzajów złota (żółtego, różowego i białego).
Ile winniśmy środków przeznaczyć na pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało pogląd, iż mężczyzna musi wydać na niego przynajmniej dwie miesięczne pensje. Cena pierścionka zależna jest od kilku elementów: materiału, użytego kamienia, designu czy liczby karatów, wobec tego każdy kupi elegancki, niepowtarzalny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Pamiętajmy jednak, że pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim symbolem zaangażowania oraz miłości, więc jego cena ma drugorzędne znaczenie. Istotne jest to, czy będzie się podobał naszej przyszłej żonie.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły