Dolar – ciekawostki o tej walucie i gdzie szukać aktualnego kursu?
Więcej w temacie kurs dolara kantory na www.kantor.pl.
Jeszcze 4 dekady każdy chciał mieć chociaż kilka dolarów, ażeby pójść po sprawunki do Pewexu. Z kolei dziesięć lat później trzymanie oszczędności w tej walucie było oznaką sukcesu w życiu zawodowym. Dziś spora grupa Polaków robi na co dzień zakupy płacąc dolarami, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji i opcji międzynarodowej dostawy przedmiotów z najpopularniejszych globalnych sklepów internetowych. Nic więc dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie budzi już emocji, a kupić go da się nawet przez internet, gdyż od kilku lat w naszym kraju funkcjonują kantory online, które wymieniają tę walutę po często bardziej opłacalnym kursie niż w bankach.
Dolar amerykański – ciekawostki, które mogą zadziwić
Określenie „dolar” wywodzi się od terminu “talar”. Tak nazywano monety z Czech zawierające 1 uncję srebra. I w rzeczy samej na początku środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Banknoty dolarowe, które przez wiele lat zyskały sobie znaczną grupę adwersarzy, pojawiły się w obiegu dopiero w latach 60-tych XIX wieku remedium na problemy z niedoborem bilonu. Mało kto wie, iż banknoty dolarowe nie są wykonane z papieru, a z kompozycji włókien lnu (ok 25%) oraz bawełny (ok 75%) z dodatkiem paru innych składników, pozostających sekretem. Nie oznacza to jednak, że banknoty dolarowe są bardzo wytrzymałe – przeanalizowano, że niższe nominały krążą w obiegu nie dłużej niż 4-5 lat, a banknoty z nominałem 100$ – do 18 lat. Zużyte banknoty są rozdrabniane, a uformowany z nich surowiec jest przekazywany firmom, które przerabiają je na materiały budowlane. Monety pozostają w obiegu ok. 30 lat, jednak są one też zazwyczaj gubione, a nierzadko właściwie wyrzucane przez Amerykanów. Analizy wskazują, że taki los spotyka co roku blisko 62 mln dolarów w bilonie.
Aktualny kurs dolara – jego notowania znajdziesz na stronach kantorów online
Dolarem nazywa się kilka walut lecz nie przeczmy, że jeśli mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który jeszcze dwa dziesięciolecia wstecz był najsilniejszą walutą na świecie i dopiero w tym wieku powoli zaczął tracić swoją pozycję. Jednak wymiana dolara w dalszym ciągu stanowi największą część obrotów na rynku walutowym Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdej chwili sprawdzić jego cenę na przykład na stronie kantoru online, gdzie kurs walut uaktualniany jest w kilkusekundowych interwałach. Prócz tego, można tam skonfrontować cenę dolara z aktualnymi kursami pozostałych walut, a także sprawdzić historyczne notowania jego kursu.
Siedziba firmy:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk
Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail:
[email protected]