Faktoring – dlaczego warto?
Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest adresowany w szczególności do przedsiębiorstw, które stosują opóźnione czasy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie partnerów do bezzwłocznego uregulowania należności. Oprócz tego jest to również doskonałe wyjście dla firm potrzebujących kolejnych sposobów sfinansowania wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym więc polega faktoring? Czemu jest tak skuteczny? O czym powinny pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na ów sposób pozyskania środków? Jak uniknąć ewentualnych trudności związanych z faktoringiem?
Faktoring dla biznesu – co nam oferuje?
Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest zwłaszcza z wykupieniem należności firmy przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją rozmaitych typów umów, a cesja długów będzie jedynie jego częścią. Polega on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu także inne usługi, czyli pomoc w windykacji nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rachunków czy doradztwo biznesowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają postanowienia kodeksu cywilnego oraz prawa spółek handlowych.
Doradca wskaże, który faktoring będzie najlepszy
Oferty poszczególnych banków świadczących faktoring są niekiedy bardzo różne. Chcąc ustrzec się pomyłek, których efektem mogą okazać się poważne problemy, należy dobrze przeanalizować każdą z nich. Potrzebne będą wtedy odpowiednie umiejętności, a tych nierzadko po prostu nie posiadamy. Z tego powodu znalezienie oferty dobrze skonsultować z doradcą finansowym, który powie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zapewni nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, jednak może okazać się, iż dzięki niemu ustrzeżemy się problemów.