Ciekawostki i porady Finanse, rachunkowość 

Faktury ustrukturyzowane – wystawisz i odbierzesz je za pomocą KSeF

Tu uzyskasz szczegółowe informacje o Krajowym Systemie Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie biznesmeni na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – ujednolicona struktura dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają ściśle zdefiniowaną strukturę informacji opisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie mało co mówi osobie, która nie umie go rozszyfrować, jednak dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur ten dokument będzie doskonale czytelny. Dzięki temu, iż faktury mają jednakową strukturę obojętnie jaki program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane tak samo. Jest to istotny krok do przodu głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas notorycznie spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania przez aplikacje księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje możliwość pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot VAT

Wszyscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur stworzonemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą przede wszystkim szybciej otrzymają zwrot podatku VAT, nie muszą przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (KSeF przetrzymuje informacje o nich przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega patologiom w obszarze podatku akcyzowego, od towarów i usług oraz dochodowego. Watro zaznaczyć, że konieczność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły