Kantor online – co warto o nim wiedzieć?
Jeszcze dziesięć lat temu jedyną drogą wymiany waluty była transakcja w banku lub w kantorze – na te ostatnie nadal można się natknąć sklepach wielkopowierzchniowych oraz w galeriach handlowych! Jednak w ekspresowo przekształcającej się rzeczywistości, klienci zapragnęli wymieniać waluty bez potrzeby opuszczania domu i po niższych kosztach, z tej przyczyny właśnie utworzono kantory internetowe, w których jest to możliwe.
Plusy kantoru online
Operacja w kantorze internetowym jest tak samo nieskomplikowana jak wymiana waluty w tradycyjnym kantorze. Klient loguje się do serwisu na założony przez siebie profil, a potem wpłaca do swojego panelu kapitał, który pragnie wymienić na inną walutę. Atutem kantorów internetowych jest zwłaszcza to, że transakcje można zlecać w nim w dowolnym momencie, a sama wymiana walut odbywa się już w porze pracy serwisu po aktualnych kursach, ustalanych na podstawie informacji pozyskiwanych z Forex w parosekundowych interwałach, a nie – jak to jest w przypadku tradycyjnych kantorów – po średnim kursie, zazwyczaj z minionej doby. Kolejnym i nadzwyczaj istotnym atutem kantorów internetowych są mniejsze spready aniżeli te oferowane przez banki i kantory stacjonarne. Przewalutowanie w tych ostatnich polskiego złotego (w zależności od indywidualnego cennika) może zakończyć się uiszczeniem spreadu w wysokości nawet 3-4%, natomiast w kantorze online spready przeważnie nie przekraczają 2%. Kantory online oferują również kilka innych usług wykorzystywanych przez konsumentów, m.in. dają możliwość ustawienia transakcji odroczonej, w której użytkownik zleca wymianę waluty po ustalonym przez niego kursie (przewalutowanie jest realizowane dopiero wtedy, kiedy wyznaczony przez nabywcę kurs będzie taki sam jak kurs na rynku) albo w ustalonym przez nabywcę dniu.
Kantor wymiany walut online – usługa dla kredytobiorców i studentów zagranicznych
Kantory internetowe to opcja dla osób ceniących sobie wygodę i ogromną swobodę w dysponowaniu własnym kapitałem. Korzystają z nich też kredytobiorcy spłacający pożyczki w obcej walucie oraz osoby studiujące lub zatrudnione za granicą. Aczkolwiek zanim postanowimy powierzyć swój kapitał kantorowi internetowemu, warto zbadać jego reputację oraz poziom bezpieczeństwa, np. poprzez weryfikację na stronie KNF, czy znajduje się on w jej rejestrze instytucji płatniczych.