Finanse, rachunkowość 

Podstawowe informacje o systemie SWIFT

Więcej szczegółów o systemie bankowym SWIFT uzyskasz tutaj.

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc codziennie korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na wojnę na Ukrainie. Lecz system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i jest jednym z podstaw wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT – ułatwia realizację płatności międzynarodowych

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego typu. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: SEPA, Elixir oraz SORBNET.Na świecie wdrożone są również rozmaite systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze jednego kraju.

Jak wobec tego wyróżnia się system SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich krajach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie i mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest również przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku największych banków, działających w Polsce.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły