Złote monety bulionowe – alternatywa dla sztabek
Sprawdź, gdzie kupić złote monety.
Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mają do wyboru mnóstwo sposobów: nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym kruszcem, czy też gromadzić biżuterię inwestycyjną. Kolejną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.
Złote monety bulionowe – nie są wybijane w ograniczonym nakładzie
Monety ze złota kojarzymy z reguły z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z pozostałych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w kilku aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są emitowane celem lokowania w nich kapitału, co sprawia, że ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a raczej wyznaczany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są bije się w seriach tematycznych lub w związku z znaczącymi wydarzeniami, zatem ich design niesłychanie sporadycznie podlega „odświeżeniu”. Najczęściej złote monety bulionowe wybijane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie datą emisji. Wypada podkreślić, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich faktyczną wartość wyznacza próba i waga wykorzystanego do ich bicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, a ich odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.
Dodatek innych metali podnosi twardość złote monety bulionowe
Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jakkolwiek emitenci wypuszczają także monety o nominale 1/50 czy 1/4 oz złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są zazwyczaj ze złota najwyższej próby, czyli .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand emitowane są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety, a przez to zredukowanie możliwości jej zniszczenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznaczone powiadamia o ilości czystego kruszcu, które się w nim znajduje.
W ofercie rodzimych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, a więc kanadyjski Liść Klonowy, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy wymienione wyżej Krugerrandy.
Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]