motoreduktoryInstalacje przemysłowe 

Co to jest i jak działa motoreduktor?

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne układy napędowe zbudowane głównie z przekładni mechanicznej oraz silnika. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza czas konstruktorów

Motoreduktory pozwalają na skuteczne wykorzystanie elektrycznych silników w roli napędu w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że skuteczność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, wobec tego zawsze występuje drobna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła albo hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez problemu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a wręcz miesiące, na pracochłonne pomiary oraz testy poszczególnych kompletów elementów. Zależnie od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do lekkich, umiarkowanych bądź sporych obciążeń, jak również do długiego lub krótkiego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto wielostopniową przekładnię, pozwala osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Czołowi producenci motoreduktorów oferują miliony ich realnych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne warianty silników (DC, BLDC, AC oraz szeregowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Nie ma raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to transport, produkcja żywności czy przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się różne automaty, takie jak wyciągi górskie, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome czy aeratory. Szerokie spektrum ich mocy, wielkości oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że liczbę możliwych kombinacji, które obecnie mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach, lecz w zasadzie w milionach.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły