Serwonapędy
Serwonapędy to rodzaj silników, które oprócz wytwarzania siły, służą także do pozycjonowania osi. Ich najmocniejszą stroną jest stuprocentowa dokładność – pod tym względem wypadają znacznie lepiej od tradycyjnych napędów.
Serwonapędy – jak to jest zrobione?
Ich najważniejszym elementem jest silnik napędzany prądem elektrycznym – to on wprawia w ruch cały zestaw. O funkcjonalności serwonapędu decyduje sterownik, z użyciem którego można ustalić pozycję osi. Serwonapędy mają wbudowany także moduł sprzężeń zwrotnych, a cały napęd powinien być połączony w zamkniętą całość oraz być wyprodukowany z materiałów gwarantujących jego dużą wydajność.
Jak sterować serwonapędami?
Dla użytkowników serwonapędów najistotniejsze jest bezproblemowe kontrolowanie. Dlatego ich wytwórcy zazwyczaj starają się, by dostarczane przez nich serwonapędy mogły być zarządzane z poziomu komputera – często można trafić na interfejsy graficzne, z którymi łatwiejsze staje się kontrolowanie serwosilników i tworzenie wykresów ich pracy.
W jakich miejscach wykorzystuje się serwonapędy?
Serwonapędy nierzadko używane są w urządzeniach do odlewu przedmiotów z tworzyw sztucznychpozwalają bowiem na precyzyjne ustawienie formy. Znajdują też zastosowanie w zakładach, w których ważne jest precyzyjne nawinięcie czegoś na rolkę. Wykorzystuje się je w przemysłowych wiertarkach i instalacjach wyprodukowanych do przenoszenia produktów na magazynach.