Silniki na prąd stały – szeroko korzystamy z nich na co dzień
Wiele maszyn, które użytkujemy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, olbrzymie bądź małe, te silniki zmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek zazwyczaj nie wie, z jakich podzespołów złożone są ani jak pracują te urządzenia.
Silniki na prąd stały – co warto wiedzieć?
Rolą silników prądu stałego jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal 200 lat i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich opracowania, późniejszych usprawnień i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w różnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki cenionych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak między innymi Thomas Davenport, Gaston Planté czy Thomas Edison. Silniki DC skonstuowane są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, statora, komutatora, rotora oraz szczotek. Dzisiaj często stosowane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim z uwagi na brak tego dość awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są po prostu lubiane za fenomenalną niezawodność, a także bezszelestną pracę.
Silniki DC nie tylko do przemysłowego zastosowania
Teza, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD bądź korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki na prąd stały są modułem sterowanych radiowo pociągów i samochodów, a więc gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które prawdopodobnie kupimy również naszym synom i córkom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej bądź produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniki na prąd stały wykorzystują również pasjonaci elektroniki do realizacji własnych projektów z obszaru mechaniki oraz robotyki.
O ile silniki na prąd stały o niewielkiej mocy bez trudu można nabyć w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego silniki od renomowanych światowych marek.
Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]