Skuteczne filtry powietrza – jak wybrać zależnie od ich przeznaczenia?
Powiedzmy sobie prawdę: jakość powietrza w naszym kraju nie jest najlepsza. Pod tym względem Polska plasuje się na jednej z ostatnich pozycji wśród państw Unii Europejskiej. Każdego dnia przekazywane są nowe ostrzeżenia o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2.5 i w związku z tym też cały czas poszukiwane są skuteczne rozwiązania, pozwalające poradzić sobie z postępującym zanieczyszczeniem, przede wszystkim w miejscach, gdzie utrzymanie czystości powietrza jest niesłychanie ważne (np. w szpitalnych salach OIOM).
Uniwersalne filtry dokładne typu mini-pleat
Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), innymi słowy filtry powietrza wysokiej wydajności, powszechnie znane i wykorzystywane są od lat siedemdziesiątych. Są obecne m.in. w odkurzaczach oraz pokojowych oczyszczaczach powietrza. W wentylacjach zakładanych w biurach, domach czy urzędach znakomicie sprawdzą się filtry dokładne typu mini-pleat, które zależnie od klasy są w stanie wyłapać pyły zawieszone PM2.5 (klasa filtracji F7) oraz PM10 (klasa filtracji F9), których cząstki znajdują się w smogu. Nie są dla nich przeszkodą również takie zanieczyszczenia, jak włókna, spaliny lub roztocza. Wybierając filtry dokładne F7 lub F9 należy zwrócić uwagę nie tylko na ich skuteczność, ale także na jakość ich wykonania. Te wytwarzane przez polską firmę MARSS Filtry Hepa mają stalową ocynkowaną ramę charakteryzującą się znaczną odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne (jak wysoka wilgotność, temperatura) i uszkodzenia mechaniczne. Wydajny wkład filtracyjny wykonany z włókna szklanego zabezpieczony jest od strony wlotu powietrza siatką z aluminium. W filtrach minipleat papier filtracyjny ułożony jest w drobne plisy i wzmocniony jest specjalnym klejem z tworzywa sztucznego, co powoduje, że filtry te posiadają wysoką żywotność. Filtry F7 i F9 produkowane są w wielu rozmiarach dostosowanych do wymagań każdego odbiorcy.
Filtry HEPA H13 oraz H14 – tam gdzie trzeba zachować wyśrubowane normy czystości
Do wykorzystania przemysłowego wymagane są z kolei filtry o kategorycznie wyższej przepustowości przelatującego powietrza, którą umożliwiają filtry absolutne HEPA H13 i H14 . Plisy wkładu filtracyjnego są w nich równomiernie oddzielone przez separatory z aluminium, a wytrzymała rama, również wykonana z ocynkowanej stali, jest odporna na wilgoć i zmiany temperatury, co umożliwia sprawną pracę w wymagającym środowisku (aż do 80 stopni Celsjusza). Filtry tego typu montowane są wszędzie tam, gdzie muszą być zachowane wyśrubowane standardy czystości powietrza, jak na przykład w przemyśle optycznym.
Fotografia pochodzi ze strony marss.pl.
Siedziba firmy:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz
Tel.: +48 43 827 10 46