Gęste piersi a diagnostyka raka – technologia w służbie kobiet
Szukasz więcej wiadomości o wczesnym diagnozowaniu raka piersi? Zajrzyj na ailiscare.com
Rak piersi jest chorobą, która co roku dotyka ponad milion kobiet na całym świecie. W znacznym odsetku kazusów ten nowotwór złośliwy rozpoznawany jest zbyt późno, co kilkukrotnie podnosi ryzyko przerzutów na kolejne narządy (m.in. płuca czy układ kostnyczy wątrobę), a także śmierci. Pomimo, iż od dekad prowadzanych jest wiele kampanii mających na celu propagowanie cyklicznych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, cały czas na tę chorobę umiera co roku setki tysięcy osób, i to nie tylko kobiet.
Gęste piersi a diagnozowanie raka piersi
Jednym z powodów problemów z rozpoznaniem nowotworu piersi na początkowym etapie jego rozwoju są tzw. gęste piersi. Cechują się one tym, iż znajduje się w nich przewaga gruczołów mlecznych od tkanki tłuszczowej. Dostrzeżenie guzków w gęstych piersiach jest dużo trudniejsze – zmiany w tkance są praktycznie niezauważalne, bo zarówno guzki, jak i gruczoły, oznakowane są na rezultatach badań mammograficznych białą barwą. Zmiany ciężko też wyczuć w badaniu palpacyjnym. Statystyki są więc okrutne – kobiety posiadające gęste piersi są wielokrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam guz nowotworowy diagnozowany jest u nich w szeregu przypadków w późnym stadium rozwoju, co w znacznym stopniu obniża szanse skutecznej terapii.
Komfortowe i szybkie diagnozowanie raka piersi z urządzeniem AILIS
AILIS – start-up medyczno-technologiczny – opracował urządzenie rozpoznające zmiany rakowate – także te niewielkie – u kobiet z gęstymi piersiami. System monitorowania piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS bazuje na technologii POD, czyli Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Dzięki obrazowaniu układu krwionośnego i wczesnemu rozpoznaniu zaczynającego się procesu tworzenia się naczyń włosowatych, posiada ona duży potencjał wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z wykorzystaniem tego aparatu gwarantuje kobietom pełny komfort: przebiega bezdotykowo, bez partycypacji osób postronnych i trwa tylko 4 minuty. W rozwiązaniu proponowanym przez AILIS analizę wyników badania opracowuje AI. Radiolog bada wyłącznie przypadki, w których rozpoznano duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Wprowadzenie na rynek systemu zaprojektowanego przez start-up AILIS w nieodległej przyszłości przyczyni się do szybszego i tańszego diagnozowania raka piersi.
Siedziba firmy:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków