Ochrona zdrowia 

Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

Tu otrzymasz szczegółowe wiadomości dotyczące biopsji fuzyjnej prostaty.

Stercz, czyli prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina formą oraz wielkością włoski orzech. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Pozwala to rozpoznać zapalenie bądź przerost tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć niepokojące zmiany nowotworowe. Trzeba zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć groźby jego prawdopodobnego powstania.

Kłopoty ze wzwodem i oddawaniem moczu – alarmujące objawy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni w regularnych odstępach pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeżeli spostrzegli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, trudności z erekcją i ejakulacją, ale także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza spore prawdopodobieństwo rozwoju raka. Aby jednakże mieć bezsporną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym zazwyczaj około 30 minut. Ponadto pacjent spędza także po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, tym samym cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, ponieważ prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki gruczołu są w następnej kolejności sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. mała krzepliwość krwi, wszczepione zastawki serca czy alergia na niektóre leki. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły