Ochrona zdrowia Usługi 

Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy te metody terapii okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi wykonuje się, jeśli zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy albo często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Dentysta chirurg a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, skutecznie eliminujące nieprzyjemne odczucia. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.

Powiązane artykuły