ból krzyża, ból pleców, ból pleców na doleOchrona zdrowia 

Przeciążenie, stan zapalny, choroby wewnętrzne – o źródłach bólu pleców

Nawracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub między łopatkami pomału staje się codziennością dla znacznej części społeczeństwa. Dziś nie jest to już dolegliwość, z którą mierzą się jedynie osoby w starszym wieku. Praca w pozycji siedzącej połączona z małą aktywnością fizyczną sprawia, że bólu tego typu doznają również młodsi ludzie.

Geneza bólu pleców

Ból kręgosłupa może wynikać z wielu źródeł. Jego pojawienie się przykładowo w odcinku piersiowym w wielu przypadkach powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli doświadczany jest jako ból promieniujący w kierunku barku i ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także dawać znaki o rozwijaniu się zmian reumatycznych czy schorzeń narządów wewnętrznych, dlatego jego leczenie zaczyna się m.in. od wykluczenia tego rodzaju przyczyn. Natomiast ból w odcinku lędźwiowym oraz ból na wysokości łopatek najczęściej jest wynikiem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł bądź mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego np. podnoszeniem obiektów o znacznej masie czy wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest ignorowany, gdyż ustępuje po wypoczynku, niemniej jednak może on być sygnałem początków dyskopatii (przepukliny dysku). Rzecz jasna ból pleców bywa też wynikiem rozmaitych stanów zapalnych czy obrażeń często tak drobnych, iż odgrzebujemy je z pamięci dopiero w czasie rozmowy z lekarzem.

Ból kręgosłupa – co polecają lekarze?

Bólu pleców nie wolno ignorować i należy od razu zgłosić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Zidentyfikuje on wstępnie rodzaj i źródło bólu, po czym wystawi skierowanie do odpowiedniego specjalisty, który wybierze najlepszy kierunek leczenia. Nie powinno się jednak czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. O kręgosłup wypada troszczyć się nieustannie, również wtedy, gdy nie sprawiał dotychczas problemów. Z tego też powodu specjaliści zalecają dbanie o odpowiednią wagę, pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, m.in. w czasie pracy przy komputerze oraz systematyczny ruch. Napięte mięśnie pleców i karku można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym lub przy użyciu aparatów do wibroterapii. Taki masaż wibracjami wzmacnia mięśnie, co zmniejsza ból przeciążeniowy oraz pobudza cyrkulację krwi i limfy.

Siedziba firmy:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły