Zbliznowacenie powierzchni rogówki – czy można je leczyć?
Szukasz wiadomości o usuwaniu blizn rogówki? Dobrze trafiłeś!
Oko jest wrażliwą częścią ciała i błyskawicznie może zostać uszkodzone. Na skutek przeróżnych urazów i zapaleń na powierzchni rogówki pojawiają się blizny, które w większym lub mniejszym stopniu pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem zlikwidować, stosując osiągnięcia laserowej korekty wzroku.
Czego konsekwencją mogą być blizny na rogówce?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa gałki ocznej, która je ochrania, a przy tym kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do kolejnych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezmiernie sprężysta i choć najczęściej drobne jej otarcia leczą się samoistnie, w szeregu przypadków dochodzi do jej zbliznowacenia, również z powodu naszej nieuwagi. Co przyczynia się do powstawania blizn na rogówce? Mogą być one przeważnie następstwem dostania się do oka ciała obcego, urazów np. zadrapania, oparzenia oraz skaleczenia bądź różnych chorób (np. półpaśca). Jednak blizny rogówki mogą powstać też w konsekwencji nieostrożnego nakładania soczewek korekcyjnych. Nie licząc wyczuwalnego pogorszenia się widzenia, o pojawieniu się blizn na rogówce świadczy kilka innych symptomów, jak np. przekrwienie oczu, nadwrażliwość na światło i wrażenie drapania gałki ocznej, zatem jeśli ich doświadczasz zalecamy niezwłocznie umówić się na konsultację z okulistą. W czasie drobiazgowego badania określi on umiejscowienie, rozmiar oraz głębokość blizn, a także doradzi w obszarze opcji ich leczenia.
Likwidacja blizn rogówki – krótki zabieg z użyciem wiązki lasera ekscymerowego
Najpopularniejszą współcześnie metodą usuwania blizn rogówki jest zabieg PTK, wykonywany w większości klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Metoda PTK pozwala na eliminację zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. PTK stosuje się także podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny likwiduje się poprzez odparowanie przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba korzystania z pełnej anestezji, wystarczające jest znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się preparatem w kroplach prosto na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni trzeba nie nadwyrężać oka, słuchać się precyzyjnie poleceń lekarza prowadzącego i terminowo pojawiać się na kontroli w określonym czasie.
Siedziba firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]