Ochrona zdrowia 

Żylaki nie muszą być problemem

Żylaki są klasyfikowane jako jedne z najczęstszych schorzeń, ale pomimo tego mogą być bardzo dokuczliwe. Nazywa się tak zatory w naczyniach krwionośnych, wskutek jakich te rozszerzają się i są zauważalne. Co istotne, żylaki są problemem nie tylko wizualnym – zlekceważone mogą bowiem generować komplikacje, zaś ich powstawanie niekorzystnie rzutuje na samopoczucie pacjenta. Zazwyczaj pojawiają się na łydkach i udach, lecz mogą wystąpić również w przełyku czy odbycie – wówczas mowa o hemoroidach. Należy również zaznaczyć, iż żylaki czasem są zwiastunem niebezpiecznych chorób. Jak zatem zwalczyć żylaki? Czemu się tworzą?

Powody tworzenia się żylaków

Żylaki pojawiają się w szczególności u kobiet. Mogą być wynikiem ciąży i dużego obciążenia, a oprócz tego występują także wskutek regularnego przebywania w pozycji stojącej. Dlatego narażeni są nie pacjenci pracujący w takich zawodach jak kelnerstwo, handel czy chirurdzy. Przyczyną powstawania żylaków potrafi być również zakładanie ciasnych skarpet czy siedzenie. Ryzyko ich pojawienia możemy ograniczyć dużo spacerując i gimnastykując się.

Metody leczenia żylaków

W razie żylaków bardzo istotne jest bezzwłoczne wdrożenie terapii. Nie powinniśmy walczyć z nimi samodzielnie – lepiej postąpimy, udając się do doświadczonego chirurga naczyniowego. Najpewniej wykorzysta on jedną z innowacyjnych metod – między innymi termoablację wewnątrznaczyniową, opierającą się na włożeniu do wewnątrz naczynia igły i stymulacji jej prądem czy falami ultradźwiękowymi.

Powiązane artykuły