Garść przydatnych faktów o badaniach gruntu
Bez względu na to, czy stawiamy dom, czy jesteśmy inwestorem, który planuje rozpocząć wznoszenie niemałego osiedla mieszkaniowego, nie możemy zapomnieć o niezbędnych w trakcie budowy pracach. Na uwagę zasługują chociażby badania gruntu. Co mają na celu badania gruntu? Jakie czynności obejmują?
Badania gruntu – czym są?
Badania gruntu to rodzaj usług geologicznych, które stosowane są tak podczas rozpoczynania inwestycji budowlanej, jak i w trakcie jej trwania. Ich celem jest rozpoznanie właściwości gruntowych i wodnych obszaru, na którym ma powstać obiekt budowlany. Dzięki temu bez przeszkód można rozpocząć inwestycję w wybranym punkcie. Nie trzeba wtedy obawiać się, że wzniesiony dom runie, bo parametry gruntowo–wodne były niewłaściwie. Odpowiednio wykonane badania gruntowe pomagają poznać ułożenie warstw gruntu i jego właściwości hydrogeologiczne. Pozwalają także na określenie własności mechanicznych i fizycznych obszaru, na którym mają mieć miejsce prace budowlane.
Badania gruntu – co wykonuje się w ich trakcie?
Badania gruntu to bardzo dużo złożonych działań, które mogą wykonywać wyłącznie naprawdę doświadczone osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Najczęściej inicjowane są wierceniem geologicznym oraz sondowaniem geologicznym. W dalszej kolejności przeprowadza się też badania laboratoryjne gleby. Końcową fazą badań geologicznych jest w każdym przypadku przygotowanie dokumentacji w oparciu o uzyskane wyniki badań. Chcąc wykonać badania geologiczne przed rozpoczęciem inwestycji lub już w czasie jej trwania, należy zlecić je posiadającym rozległe doświadczenie geologom, który mają wymagane uprawnienia. Tylko wówczas można mieć pewność, że prace będą odpowiednio przeprowadzone, a uzyskane rezultaty obrazują stan faktyczny. Na szczęście, obecnie odszukanie przedsiębiorstw mających w swojej ofercie badania geologiczne, nie stanowi żadnego problemu. Wiele z nich to przedsiębiorstwa cieszące się uznaniem klientów.