Sektor budowlany 

Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Znajdź szalunki Kraków na http://tinyurl.com/y42y5hxk.

Szalunki, określane też deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Głównie stosuje się je podczas wylewania murów betonowych – wówczas są one konieczne do tego, by nadać im należyty kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się też w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie prześwitów na drzwi, bramy oraz okna. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i gdzie mogą znaleźć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ ewentualnie drewnianych desek, którą można użytkować powtórnie po rozebraniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – wielu inwestorów oraz wykonawców wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z metalu, sklejki lub drewna, jak również łączyć w sobie 2 albo 3 surowce. Zwykle jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a strukturę scalają łączniki, narożniki, belki i głowice ze aluminiowe lub stalowe.

Wynajem szalunków – nie musisz ich nabywać?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wznieść jeden obiekt i ekip, które zazwyczaj świadczą inne usługi. Zakup wszelkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku byłby całkowicie nierentowny . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły