Sektor budowlany 

Wznoszenie budynków – o szalunkach

Potrzebujesz szalunków Kraków? Odwiedź tę stronę.

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, aby nadać im należyty kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się także w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie przelotów na bramy, drzwi i okna. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą zdobyć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, sklejki bądź drewna

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z desek drewnianych bądź grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użyć powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większa część inwestorów oraz wykonawców stawia więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki produkuje się ze sklejki, drewna lub metalu, a także zestawiać dwa albo trzy materiały. Na ogół jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję łączą głowice ze aluminiowe lub stalowe, łączniki, narożniki i belki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy się to opłaci?

Firmy na co dzień parające się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które zazwyczaj oferują inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wybudować jeden obiekt. Zakup wszystkich modułów koniecznych do wykonania szalunku nie byłby opłacalny . Dużo mądrzejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły