Ciekawostki i porady Ochrona zdrowia Strony internetowe 

Portale o zdrowiu to źródło wiedzy, a nie alternatywa dla wizyty u lekarza!

Znajdź więcej informacji o zdrowiu

Internet to miejsce, gdzie niezwykle łatwo udaje się wyszperać informacje o dowolnej dziedzinie życia. Internauci upodobali sobie w szczególności szukanie porad w Google odnośnie kwestii zdrowotnych, częstokroć nawet poprzedzając definitywną decyzję o konsultacji z lekarzem dniami myszkowania w sieci z nadzieją na odnalezienie na własną rękę rozwiązania problemu. Lecz czy to właściwy model wykorzystywania wiedzy udostępnianej na stronach o zdrowym stylu życia?

Portal o zdrowiu nie może być alternatywą dla specjalistycznej porady medycznej

W zalewie treści o zabiegach estetycznych, medycynie i odżywianiu publikowanych online znajdzie się mnóstwo solidnych artykułów zredagowanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez osoby pasjonujących się tematyką zdrowotną i od lat pracujących w zawodach związanych z medycyną. Niemniej jednak korzystanie z informacji umieszczanych na portalach o zdrowiu lub urodzie nie powinno (a zasadniczo nie może!) opierać się na przyjęcie ich za alternatywę dla indywidualnego kontaktu ze specjalistą. Strona o zdrowym stylu życia, o ile zapewnia rzetelnych informacje, może jednakowoż stać się wspaniałym źródłem pomocniczej wiedzy, która ułatwi użytkownikowi nawigację po świecie usług medycznych. Przeczytanie w sieci detalicznego opisu zabiegu objaśnionego niemedycznym językiem pozwoli oswoić pacjenta z procedurą przyszłej operacji i zmniejszyć stres z nią związany. Natomiast wpis z przedstawieniem symptomów wskazujących na konkretną chorobę, którą czytelnik u siebie podejrzewa, może ułatwić mu później rozmowę z lekarzem pierwszego kontaktu.

Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl

Powiązane artykuły