Usługi 

Badania psychologiczne kierowców – komu są potrzebne?

Chcesz sprawdzić, kto oferuje badania psychotechniczne Bielsko? Na co czekasz? Koniecznie skieruj się na www.testypsychologiczne.com.pl

Przepisy prawne zobowiązują niektórych kierowców do przeprowadzenia badań psychologicznych i psychotechnicznych. Czym one są i kto ma obowiązek je zrobić?

Badania psychologiczne kierowców – komu potrzebne?

Nie każdy kierowca zobowiązany jest poddać się tego rodzaju testom. Są one wymagane dla dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów, kierowców tramwajów i pojazdów uprzywilejowanych, przedsiębiorców dokonujących przewozów drogowych. Łatwo zauważyć więc, iż są to badania niezbędne w przypadku kierowców zawodowych. Pozostałych kierowców mogą dotyczyć wyłącznie wówczas, gdy zostaną oni skierowani na nie przez stosowne organa – czyli przykładowo przez Policję – po spowodowaniu poważnego wypadku.
Zadaniem badań jest zbadanie osobowości, sprawności umysłowej kierowcy i sprawności psychomotorycznej, co ma zapewnić bezpieczeństwo jemu i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego oraz zapobiegnięcie nieszczęściom, jakie mogą być skutkiem na przykład nieuwagi czy zbyt wolnych reakcji.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Badania, jakim poddaje się kierowców, nie należą do skomplikowanych. Polegają skontrolowaniu reakcji psychomotorycznych z zastosowaniem specjalnych urządzeń. Podczas badań znaczenie ma wiek badanego, ponieważ badane parametry zmniejszają się wraz z wiekiem, a zatem niezbędne jest przyjęcie właściwego punktu odniesienia.
Jeżeli chodzi o ważność testów, to badania kierowców zazwyczaj robi się co pięć lat, lecz jeśli ukończyli 60 lat – co 30 miesięcy, zaś kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, którzy ukończyli sześćdziesiąt pięć lat, zobowiązani są wykonywać badania każdego roku.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły