Usługi 

Kto może zostać detektywem?

Usługi detektywów cieszą się coraz większą popularnością. Postanawiamy o ich wynajęciu nie tylko w przypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi okazują się bardzo pomocne również dla przedsiębiorców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy pracownik będący na zwolnieniu lekarskim naprawdę nie jest w stanie pracować lub czy informacje zawarte przez niego w zgłoszeniu o pracę są prawdziwe. Warto zatem dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje powinien mieć prywatny detektyw i w rozstrzygnięciu których zagadnień może nam pomóc.

Prywatny detektyw – praca tylko z licencją

Nie każdy może pracować jako detektyw. Żeby legalnie działać w tym zawodzie, trzeba dysponować stosowną licencją, którą otrzymuje się po zdaniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, że osoby przystępujące do testu muszą też spełnić uprzednio określone wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta powiatowego lub miejskiego Policji, obywatelstwa któregoś z krajów należących UE i minimum średniego wykształcenia. Wymogiem jest również niekaralność, a w przypadku byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, osoby starające się o licencję detektywa muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywa?

Większość zadań, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego rodzaju kwestii rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zgłosić się między innymi gdy mamy podejrzenie, że nasz małżonek nie jest wierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic dziecka należycie się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam też ustalić rzeczywistą wysokość zarobków byłego małżonka, co jest bardzo przydatne podczas spraw mających wyznaczyć wysokość zasądzonych alimentów.

Powiązane artykuły