Sektor budowlany Usługi 

Okna zabytkowe – jak je remontować?

Zobacz, gdzie zamówić zabytkowe okna, wejdź na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/.

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają dużo korzystniej niż te wykonywane współcześnie więc są wielką dekoracją obiektów. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia dobra strona, a na ich cenę w znacznym stopniu wpływa również metryka. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna muszą być konserwowane w myśl prawa – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem kupionych w sklepach surowców. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać te prace?

Cechy okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż współczesne. Nie są też otwierane od góry, a to powoduje, iż potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, który posiada sporo atutów, ale wymaga częstych remontów, a poza tym nietrudno go zepsuć. Dlatego tak istotne są uprawnienia osób konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta wymaga dużych kwalifikacji – ten typ okna cechuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już rzadko spotykanych, technologii. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić duże kary.

Siedziba firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły