Sektor budowlany Usługi 

Osuszanie domu nie jest proste – powierz to specjalistom

Nawet jeśli budowla stoi jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują dość nisko, istnieje niebezpieczeństwo, iż z biegiem czasu mury będzie przenikać woda. Może się to przydarzyć też niespodziewanie z powodu podtopienia albo w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a niekiedy pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w efekcie niepoprawnie wykonanej lub nadwerężonej hydroizolacji ścian.

Osuszanie murów – w pierwszej kolejności rozpoznanie przyczyn

Wilgotne mury nie oznaczają od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim powinno się zacząć od sprawdzenia przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak kuchnie, toalety czy niewietrzone piwnice pojawiająca się na murach pleśń jest często rezultatem skraplania się pary wodnej lub przecieków z uszkodzonego dachu bądź tarasu. Takie przypadki wymagają wykorzystania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia właściwej wentylacji w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania powłok paroszczelnych bądź poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na terenach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty oraz ściany obiektu lub gdy doszło do zalania na skutek powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już rolą ekspertów z obszaru hydroizolacji.

Sposoby osuszania ścian

Zawodowcy, którzy mają szerokie doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoje działania od oceny genezy zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Stanowi to podstawę do wybrania najlepszych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki pęcznieją i odpadają, a na ścianach wykwitają plamy, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wody przez ściany. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się w górę – czasami wręcz na parę metrów. Zdarza się to częstokroć, zwłaszcza w starych budynkach, jednak można na to zaradzić przywracając izolację poziomą murów, która przystopuje wznoszenie się wilgoci wzwyż. Kolejnym krokiem, rzecz jasna po właściwym przygotowaniu ścian, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie ścian wymaga nieraz przywróceniu hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem profesjonalnej ekipy jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej papy termozgrzewalnej, izolacji bitumicznej bądź mat bentonitowych, a następnie naniesienie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. W wielu przypadkach potrzebne będzie także odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją innych części budynków, jak przepusty kabli, przepusty rur oraz ściany żelbetowe.

Powiązane artykuły