badania operatorów Bielsko Biała, badania operatorów BielskoUsługi 

Psychologiczne i psychotechniczne badania operatorów maszyn

Gdy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi się im poddać. Konieczność ich wykonania ten prawo nakłada też na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych pojazdów. Dlaczego istnieje taka potrzeba i co jest badane?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo dokładnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i to powoduje, że robienie takich testów jest niebagatelne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a ponadto zdolność oceny odległości, prędkość reakcji oraz poziom koncentracji. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, wykorzystywana jest też specjalna aparatura. Zwykle nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku badanego. Zwykle są to 3-4 lata, zaś w przypadku osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły