Zakupy 

Banknoty kolekcjonerskie i obiegowe – krótka historia

Zobacz, gdzie kupić banknoty kolekcjonerskie.

Gdy mówimy o kolekcjonerstwie, natychmiastowym skojarzeniem obok zbierania militariów czy znaczków jest numizmatyka. Jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, które budzą zainteresowanie zbieraczy. W połowie XX wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych pieniędzy zastępczych.

Banknoty – mają wartość artystyczną oraz historyczną

Pierwowzory papierowych środków płatniczych pojawiły się w Chinach, a nie jak uważa wiele osób – na terenie Europy. Pierwotna ich wersja, bliska w swojej funkcji najbardziej do teraźniejszych weksli, pojawiła się 22 wieki temu w czasie rządów Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Papierowe banknoty w formie jaką znamy obecnie formowały się natomiast od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Stanowiły one ułatwienie dla handlarzy, gdyż zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na dalekie dystanse z dodatkowym ciężarem w postaci monet. Obywatele Europy po raz pierwszy dowiedzieli się o walucie z papieru z opowieści słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednak w państwach europejskich zaczęto ich używać w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Z upływem lat tę metodę płatności przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. gotówka jest spychana na boczny tor przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd wzięło się coraz większe zamiłowanie do banknotów jako egzemplarzy kolekcjonerskich, jako że nie tylko mają one walory historyczne, ale również artystyczną – od wieków wszak budzą uznanie doskonałym wzornictwem.

Kto wypuszcza banknoty kolekcjonerskie w Polsce?

Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo kolekcjonerów monet, zbierają przeważnie banknoty obiegowe ze wszystkich krajów świata. Są one bardzo łatwo osiągalne, aczkolwiek ich cena bywa ogromna – wszystko zależne jest od ich stanu i roku emisji. Oddzielnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w ograniczonym nakładzie, głównie w związku z upamiętnieniem istotnych zdarzeń bądź wybitnych osób z kręgu nauki, polityki i kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł emituje NBP. Upamiętniają one między innymi 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (nominał 50 zł) czy 600. rocznicę narodzin Jana Długosza nominał 20 zł). Ciekawostką jest, że poza zdumiewającą oprawą graficzną, banknoty kolekcjonerskie mają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, przykładowo znaki widoczne pod ultrafioletem, napisy widoczne tylko pod określonym kątem i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły