Sport i rekreacja Zakupy 

Czym palcata różni się od innych batów jeździeckich?

Zamów palcaty.

Zamawiając strój jeździecki nie można zapomnieć o wyposażeniu się również w najważniejsze przybory. Zarówno w czasie turniejów, podczas poskramiania konia czy jazdy rekreacyjnej, niezbędne jest zastosowanie batów oraz palcatów jeździeckich.

Bat do lonżowania, ujeżdżeniowy, palcat skokowy – charakterystyka i ich wykorzystanie

Wymienia się kilka rodzajów batów jeździeckich: ujeżdzeniowe, powożeniowe, baty do lonżowania oraz rzecz jasna palcaty skokowe. Na ogół stosuje się:
bat do lonżowania – ma z reguły od 160 do 200 cm długości i służy do nakłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu naprzód, przystopowania konia albo przykucia jego uwagi. Przy jego użyciu trener utrzymuje kontrolę nad koniem, jednocześnie będąc w bezpiecznym dystansie od zwierzęcia. Obecnie baty do lonżowania wytwarzane są głównie z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się dłoni. Przeważnie są składane, lecz można kupić też modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest znacznie krótszy (ma średnio od 90 do 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Wykorzystuje się go w czasie treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Trzeba zaznaczyć, iż wykorzystuje się go wyłącznie wtedy, gdy jeździec nie jest w stanie wyegzekwować od konia adekwatnego zachowania przy pomocy bodźców przekazywanych nogą czy też dłonią.
palcat skokowy – potocznie zwany też szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – jego długość to około 60 maksymalnie 75 centymetrów. Zakończony jest najczęściej skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia oraz skłania go do określonego działania. Palcatem uderza się łagodnie w łopatkę konia, co tłumaczy, dlaczego nie musi być on długi.

Baty i palcaty z ostrożnością

Podczas jazdy palcaty i baty chwytamy w taki sposób, żeby układały się wzdłuż trzymanych wodzów. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie powinno się zakładać jej aż do nadgarstka, ponieważ w razie ewentualnego upadku z konia jeździec mógłby doznać obrażeń.

Batów oraz palcatów niezwykle łatwo nadużyć, dlatego wypada za każdym razem stosować je z rozwagą. Zbyt silne smagnięcie może sprawić, iż zamiast wypełnić komendę koń stanie się bardziej agresywny czy też będzie w przyszłości łączyć daną przeszkodę z odczuwaniem bólu. Jeżeli palcat bądź bat odcisnął ślad na skórze zwierzęcia to oznaka, że jeździec uderza na pewno zbyt mocno.

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły