Domowe kiszonki – praktyczny sposób na konserwowanie żywności
Zobacz, gdzie zamówić kiszonki warzywne.
Kiszone warzywa są tak głęboko związane z polską kuchnią, że w naszym odczuciu jest to wyłącznie słowiański smakołyk, rzadko przygotowywany w pozostałych regionach świata. Jednak kiszonki znane są nie tylko na starym kontynencie, ale też w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.
Z jakiego powodu kiszone przetwory z warzyw cieszą się popularnością?
Badacze historii potwierdzili, iż proces konserwowania pożywienia przez ich przechowywanie w soli, w roztworze octu lub w solance, wykorzystywany jest przez ludzi od przeszło czterech tysiącleci. Technika ta przypuszczalnie nie została opracowana w Europie, a w rejonie dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bowiem niska kwasowość zawiesiny, w której się go zanurza, blokuje rozmnażanie się bakterii powodujących gnicie. Paręset lat temu był to najlepszy sposób, by przedłużyć okres zdatności do konsumpcji mięsa, ryb oraz warzyw nawet o kilkanaście tygodni. Stąd też przyjęła się tradycja przyrządzania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o zimie i wczesnej wiośnie. Kwaszonki od zarania swojego istnienia słyną z własności prozdrowotnych, co oczywiście potwierdziło się w badaniach. Wyróżniają się one np. dużą zawartością witaminy C, stąd też żeglarze statków, które miały w magazynie kiszonki, sporadycznie cierpieli z powodu cyngi. Co interesujące, w naszym języku kwaszone przetwory warzywne określa się na co dzień “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt przykładowo z owoców dyni lub rzepaku.
Kwaszonki – co się z reguły kisi?
Najbardziej rozpowszechnionym kwaszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni de facto w większości zakątków świata, nawet w Kanadzie oraz w USA, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie jest bardzo popularna. Tymczasem ogórki kwaszone są tam prawdopodobnie nadzwyczaj lubianym składnikiem hot-dogów, kanapek i burgerów. W Polsce prócz ogórka, równie popularne są kwaszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przygotowania surówek oraz zup. Niemniej jednak nie tylko te warzywa można kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. brokuły, pomidory oraz owoce (przykładowo jabłka), a niekiedy nawet jaja.
Solanka i ocet zmieniają teksturę oraz smak warzyw, dodając im kwaśności i chrupkości. Domowe kwaszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się bazą lub ważnym dodatkiem do setek dań regionalnych. Należy pamiętać, iż smak kiszonek może być inny w poszczególnych krajach świata, gdyż jest on zależny od dodatków do zalewy, z których korzysta się w procesie kwaszenia. W efekcie ogórek kiszony wedle standardowego polskiego przepisu, będzie smakował odmiennie niż ten zakiszony np. w Indiach.
Siedziba firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]