Zakupy Żywność 

Ekologiczna żywność – niska zawartość metali ciężkich i azotanów

Więcej o zdrowej żywności.

Od dynamicznego rozwoju przemysłu żywieniowego, który rozpoczął się w zeszłym wieku, produkty konsumowane przez nas codziennie zaczęto często nasycać rozmaitymi związkami wydłużającymi ich świeżość. Lecz wraz z poszerzającą się świadomością konsumentów odnośnie tego, co jedzą i jak może to oddziaływać na ich zdrowie, ostatnimi czasy coraz chętniej poszukują oni artykułów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Czym cechuje się żywność eko?

By konkretny produkt dostępny w naszym kraju mógł tytułować się „ekologicznym”, musi spełnić wiele wymogów. Żywność eko oraz artykuły z niej wyprodukowane muszą posiadać określone certyfikaty nadawane przez desygnowane do tego instytucje. Głównym jednak cechą spożywczych produktów eko jest to, iż wykorzystane do ich przyrządzenia warzywa oraz owoce hodowano według wszystkich zasad rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie korzystali z chemicznych pestycydów ani nawozów, które mogłyby mieć negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które także szkodzą środowisku. Niektóre bowiem nawozy zatruwają wody gruntowe lub powodują zasolenie gleby, a natryski upraw silnymi pestycydami nierzadko skutkują śmiercią pożytecznych owadów. Tymczasem ekologiczna uprawa powoduje, że rośliny posiadają wielokrotnie niższą zawartość metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to znaczy, że mniej tych niepożądanych substancji przedostanie się do ciała ich konsumentów.

Zamawiasz żywność eko? Sprawdzaj dokładnie informacje na etykiecie

Przetwory eko podlegają nieustannemu nadzorowi we wszystkich fazach produkcji, w tym również w trakcie przewozu i składowania. Co kluczowe, gdy produkt spełnia warunki, jego producent obok rutynowych informacji między innymi o dacie trwałości, kaloryczności, wadze netto, miejscu produkcji ingredientów i warunkach składowania, musi dodatkowo obowiązkowo wskazać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej niniejszy artykuł oraz umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym jest kształt liścia ułożony z gwiazd na zielonym tle. Wypatrując ekologicznych przetworów powinno się więc czytać wnikliwie etykiety produktów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o posiadanych certyfikatach.

Siedziba firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły