Wyposażenie wnętrz Zakupy 

Idealny kolor rolet do Twoich wnętrz

Przeglądając asortyment sklepów z roletami, łatwo spostrzeżesz, że sprzedawane są w kilkunastu kolorach. Na jaką barwę się zdecydować? Jest parę zasad, wartych poznania przed zakupem nowej osłony na okna. Skorzystaj z naszej wiedzy i dobierz dla siebie rolety w idealnym kolorze!

Które kolory rolet wybrać?

W temacie kolorów rolet funkcjonują 3 kluczowe trendy: kontrast, dopełnienie oraz minimalizm. Minimalizm jest dedykowany fanom prostych, czystych wnętrz, z niedużą ilością dekoracyjnych bibelotów i dodatków. Jesteś częścią tej grupy? Zdecyduj się na rolety w odcieniu écru, beżowym, szarym lub piaskowym. Neutralne kolory nie będą się wybijać, a rolety będą tłem dla innych dodatków w pokoju. Następny nurt to potęga kontrastu. Dla kolorów podstawowych: żółtego, czerwonego i niebieskiego opozycją będą odpowiednio: fioletowy, zielony i pomarańczowy. Jeśli posiadasz meble albo ściany w niebieskim kolorze, to przeciwstawny im będzie najmocniej element – na przykład rolety – w barwie pomarańczowej. Ostatni nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dopasuj do głównej dla tego pomieszczenia barwy. Masz salon w odcieniach szarości? Użyj więc rolet tej samej barwie.

Wpływ barw na samopoczucie

Zgodnie z najbardziej ogólną regułą oddziaływania kolorów na nasz samopoczucie, barwy zimne wyciszają, natomiast ciepłe rozbudzają. Intensywny żółty pobudzi do działania – użyj tej barwy w pokoju dziecięcym albo swoim gabinecie. Zielony kolor to równoznacznik harmonii i odpoczynku – sprawdzi się w salonie i tam, gdzie wypoczywasz. Uspokajający niebieski nadaje się wręcz idealnie do sypialni. Fascynuje Cię czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo może wywołać agresję oraz potęgować nerwowe sytuacje i napięcia. Korzystaj z niej tylko w niewielkich dekorach – roleta w tej barwie, ozdobne poduszki lub obraz na ścianie w zupełności wystarczą, by ożywić pokój.

Powiązane artykuły