Kominki bio i ich charakterystyka
Często widzimy w wyobraźni ten obrazek – szczęśliwa para z kubkiem gorącej kawy w dłoniach grzeje się przy płomieniach kominka. Zwłaszcza jesienią i zimą mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości zamontowania kominka osobom, które dysponują domkiem jednorodzinnym. Prawdą jest, iż zwykłego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, niemniej jednak możemy postawić w nim biokominek!
Najważniejsze zalety biokominków oraz ich typy
Eko kominek, znany również jako biokominek, charakteryzuje się tym, iż zamontujemy go w praktycznie każdym pomieszczeniu. Nie wymaga on utworzenia komina wentylacyjnego, istotne jest natomiast, by powierzchnia w którym będzie postawiony eko kominek posiadała niczym niezakłóconą cyrkulację powietrza. Nie wolno montować go w pomieszczeniach całkowicie szczelnych. Dużym atutem biokominka jest jego prosta budowa (to praktycznie wyłącznie palenisko i obudowa) oraz stosunkowa lekkość. Najczęściej produkuje się go ze stali nierdzewnej, jakkolwiek można spotkać też modele z obudową ze szkła lub kamienną. Niektóre biokominki są wolnostojące, co daje możliwość dowolnego ich przesuwania, przykładowo wtedy kiedy zdecydujemy się dokonać zmiany wystroju mieszkania. W kilku minionych latach moda na biokominki tak szeroko rozwinęła tę linię produktów, iż w tym momencie bez problemu znajdziemy jakiś jego model do każdego stylu wnętrza. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych znajdziemy modele biokominków narożnych, wiszących czy wolnostojących. Produkowane są warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a także biokominki zewnętrzne, przeznaczone do montażu na balkonie, na tarasie, werandzie, w ogrodzie lub w altanach, które można użyć również jako ozdobę ogródka hotelu albo restauracji.
Biokominek nie wyzwala związków toksycznych
W biokominkach nie pali się ani drewnem ani węglem, dzięki czemu nie wytwarza się dym. W procesie spalania bioetanolu, który jest biopaliwem, powstaje jedynie para wodna i CO2 (stąd przytoczony wcześniej wymóg zagwarantowania odpowiedniego obiegu powietrza w mieszkaniu). Specyficzną cechą ciekłego paliwa jest też to, że po zakończeniu cyklu spalania nie czyścić paleniska z popiołu ani z sadzy. Zanieczyszczenia nie osadzają się zatem na sprzętach domowych czy meblach, bo biopaliwo wypala się praktycznie w 100%. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – spalanie bioetanolu nie generuje żadnych związków szkodliwych dla środowiska. Wadą dla poniektórych jest to, że eko kominki wytwarzają mniej ciepła niż standardowe paleniska, niemniej jednak ich atuty, zwłaszcza możliwość zainstalowania ich w bloku oraz spore walory estetyczne, dominują.