Hobby Zakupy 

Książki dla młodzieży – gatunek literatury dla nastolatków

Chcesz kupić literaturę młodzieżową? Sprawdź https://bit.ly/3Pjuaew.

Człowiek urodzony w XXI w. ma coraz rzadziej styczność z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej błyskawiczną rozrywkę w telefonie, na komputerze albo w telewizji, a po książkę przeważnie sięga wówczas, gdy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I właśnie z powodu przymusu poznawania tekstów literackich sprzed wieków dla licznych licealistów czytanie dla rozrywki jest niezrozumiałym konceptem.

Literatura dla nastolatków – powieści dla czytelników w wieku od 12-18 lat

Ludzie młodzi nie są skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. Wydawana jest mnóstwo literatury młodzieżowej nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy rozważają tematy i snują historie intrygujące młodą generację odbiorców. Ten typ literatury uzyskał własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to dzieła pisane dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści młodzieżowe sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi horrory, fantasy czy historie obyczajowe. Jednak wszystkie te historie łączy odwołanie się wprost do uniwersalnych doświadczeń nastolatków. Książki te mówią zatem o odkrywaniu swojej tożsamości, relacjach z rodzicami, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszych miłościach oraz znajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury młodzieżowej pozwala nastolatkom poczuć, że inni też borykają się podobnymi problemami przez tych kilka burzliwych lat dorastania.

Dlaczego warto zachęcać nastolatków do poznawania literatury dla młodzieży

Polecamy proponować nastolatkom angażujące ich powieści, dlatego że wzmocnienie w nich pragnienia czytania dla rozrywki z biegiem lat przynosi wiele korzyści. Dziecko, które często oddaje się lekturze operuje szerszym zasobem leksykalnym i lepiej daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co bezspornie ułatwia zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Jednak czytanie o dylematach innych osób w identycznym wieku to także sposób na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz lepsze poznanie siebie i osobistych pragnień. Co kluczowe, rodzina nigdy nie powinna wyśmiewać pasji dziecka. Jeżeli więc nastolatek chętniej sięga po książki o statkach kosmicznych bądź wilkołakach nie komentujcie, że to niedorzeczne tylko pozwólcie mu czerpać z nich przyjemność!

Siedziba firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Powiązane artykuły