Klimatyzacja, ogrzewanie, wentylacja Zakupy 

Płyn do biokominków – co warto o nim wiedzieć?

Zdecydowałeś się na zakup biokominka, ale nie wiesz czym jest biopaliwo i czy da się nim ogrzać pomieszczenia? W tym wpisie spróbujemy przybliżyć Ci najważniejsze informacje, jakie należy znać o działaniu i wykorzystaniu biopaliwa do kominków.

Czym jest płyn do biokominków?

Biopaliwo do biokominka to substancja tworzona na bazie alkoholu, przeważnie etanolu. Biopaliwa z wysokiej jakości zawierają bioetanol, który produkowany jest z roślin, dzięki czemu są biodegradowalnym, odnawialnym paliwem, a na dodatek są całkiem bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W czasie wypalania się się płynu nie wydziela się dym, zatem żadne substancje smoliste nie są emitowane do atmosfery. Uwalnia się tylko para oraz CO2 w bezpiecznej dla ludzi ilości. Jednakże z powodu emisji CO2 nie można montować biokominków we wnętrzach, w których jest zamknięty obieg powietrza lub słaba cyrkulacja. Wybierając płyn do biokominków koniecznie dowiedzmy się, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bowiem wtedy będziemy mieć pewność, że produkt jest bezpieczny. Na opakowaniu biopaliwa winny być wyszczególnione informacje o jego składzie, z tej przyczyny jeśli wytwórca nie ujawnia owych danych, a jednocześnie nie widzimy nadmienionego wcześniej certyfikatu, kupmy inny produkt. Z reguły droższe produkty charakteryzują się lepszą jakością, bo na ich cenę składają się koszty poniesione przez producenta na lata testów i ulepszania biopaliwa. Po czym jeszcze zidentyfikować płyn do biokominka niskiej jakości? W czasie jego spalania będzie wydzielał się przykry zapach, pojawi się dym lub na obudowie biokominka osadzą się zanieczyszczenia.

Na ile godzin wystarcza biopaliwo do biokominka?

Płyn do biokominków spala się bezwonnie, jakkolwiek istnieje wiele domieszek aromatyzujących, które można do niego dolać, by wydzielane podczas jego wypalania ciepło rozprzestrzeniło po mieszkaniu też wybraną przez nas woń. Na ile godzin wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od trzech do sześciu godzin, ale prędkość spalania zależy przeważnie od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w poszczególnych modelach można regulować. Płyn do kominków najczęściej można nabyć w opakowaniach 1L lub 5L. Jeśli zdecydujemy się na duży biokominek, którego kluczowym zadaniem ma być ogrzanie mieszkania, będziemy musieli zaopatrzyć się w pokaźne ilości płynu. Jeśli natomiast biokominek ma służyć jako dekoracja i korzystamy z niego z rzadka, lepiej wybrać pojemniki o małej pojemności. Pamiętajmy, że biopaliwo do kominka to produkt łatwopalny, toteż najlepiej mieć w domu tylko taką ilość jaka jest niezbędna do bieżącego spożytkowania.

Powiązane artykuły