Usługi Zakupy 

Rzeźby z brązu – czy można zamówić je na prywatny użytek?

Jedną z pierwotnych metod artystycznego wyrazu jest rzeźba. Pierwsze jej formy obecne były już wiele tysięcy lat temu i nieustannie są obecne w różnych dziedzinach naszego życia. Spotykamy je przeważnie tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w muzeach, na wystawach oraz w kościołach, ale też w przestrzeni ogólnodostępnej: w gmachach urzędów, na ulicach i placach, a nawet w centrach handlowych. Wszechobecność rzeźb w życiu jest na tyle znaczna, iż nie wszyscy orientujemy się, że dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy widujemy praktycznie codziennie. W tym artykule przytoczymy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Odlewy artystyczne w przestrzeni ogólnodostępnej

Prace rzeźbiarzy, także gdy przedstawiają ogromne atuty artystyczne oraz estetyczne, nierzadko są przez publiczność traktowane jako tło – w przestrzeni publicznej (choć nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogrodach, na ulicach bądź w parkach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości polskich miejscowości. Poza tym niejednokrotnie można spotkać je też w licznych budynkach. Pełnią funkcję ozdobną m.in. w urzędach, uczelniach wyższych czy innych miejscach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. Kiedy warto je zamówić?

Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady to przede wszystkim znaczne, nieruchome dzieła. Ale stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb spotykanych w naszym powszednim życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak nieduże prace, wykonane z myślą o prywatnym użytku – to m.in. nagrody na zwycięzców konkursów, popiersia na zamówienie oraz statuetki okolicznościowe. Organizatorzy rozmaitego typu turniejów sportowych bądź imprez nie mają z tym kłopotów, bo nabycie rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie jest wysokim wydatkiem, a ich wykonanie wystarczy po prostu zlecić profesjonalnemu artyście.

Powiązane artykuły