Wyposażenie wnętrz Zakupy 

Tablice kredowe – historia i wykorzystanie

tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, nieważne czy ma 12, 30 czy 80 lat. To dlatego, że jest to przedmiot stosowany w procesie nauczania od co najmniej dwóch wieków i zdaje się, że jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć też inne przeznaczenie.

Kilka słów o historii tablicy kredowej

Na początku należy podkreślić, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Owszem z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy głównie te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bowiem wykonywano je z bloków łupkowych bądź desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były używane od początku XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, której lepiej trzymała się kreda. Nie oznacza to, iż czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są produkowane do dziś, ale rzecz jasna nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w dwóch kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, z tej przyczyny sprawdza się w szkołach, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższym kontrastem, dlatego dobrze jest instalować takie tablice w dużych salach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany detal. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, chociaż zdrowsze dla oczu, są pomału zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których zaletą jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym flamastrem).

Jak można użyć tablicę kredową w mieszkaniu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnej powierzchni, to również wspaniały dodatek dekoracyjny w domu. Rewelacyjnie komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą rozmaite cytaty czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Atutem takiej dekoracji jest możliwość okresowej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko kolorowej kredy to wydatek maksymalnie 6-10 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można także rozrysować tabele z planem prac domowych, które muszą wykonać w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można też zawiesić niedużą tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry towarzyskie.

Powiązane artykuły