Energetyka Zakupy 

Tani węgiel

Nadchodząca zima zawsze sprawia, że wielu z nas zastanawia się, na jaki opał się zdecydować, jeżeli oczywiście nie ułatwia tego rodzaj pieca, którego używamy.
Szeroka oferta firm zajmujących się sprzedażą opału z pewnością wpływa na to, że nie musimy się obawiać braku wyboru. Często jesteśmy zainteresowani znalezieniem możliwie najtańszej opcji. To, na co należy z pewnością zwrócić uwagę to nie tylko sama cena materiału, ale i na jego wartość opałową. Zapoznaj się z różnicami między węglem kamiennym, a brunatnym w tym względzie.

Który rodzaj węgla jest najtańszy?

Podział węgla na kamienny i brunatny wpływa w dużej mierze na to, ile kosztuje. Węgiel kamienny jest w związku z tym droższy, niż odmiana brunatna. Jego zakup może być jednak dużo bardziej opłacalny, gdyż ma on więcej kalorii, a w konsekwencji – spalimy mniejszą jego ilość, niż tańszej odmiany.
Warto z wyprzedzeniem planować zakup węgla, gdyż będzie on znacząco tańszy w innych okresach, niż tuż przed zimą. Ważnym dla ceny węgla czynnikiem jest też sytuacja polityczna w danym państwie. Największe znaczenie w tym temacie mają oczywiście nastroje w państwach-eksporterach węgla.

Powiązane artykuły